Zrealizowane
Budowa Centrum Innowacji oraz Badań Prozdrowotnej i Bezpiecznej Żywności
Realizator projektu
Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
Okres realizacji
06.01.2020-29.12.2023
Wartość projektu
76 340 123,78
W tym wkład funduszy europejskich
38 008 826,73 zł
Projekt Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie pn. „Budowa Centrum Innowacji oraz Badań Prozdrowotnej i Bezpiecznej Żywności” jest realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa 1 Gospodarka wiedzy, Działanie 1.1 Infrastruktura badawcza sektora nauki, współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Cel główny projektu
Wzrost innowacyjności sektora rolno-spożywczego w Małopolsce dzięki stworzeniu warunków i odpowiedniej infrastruktury dla większej aktywności badawczo-rozwojowej przedsiębiorstw, prowadzącej do wytworzenia i przygotowania do wprowadzenia na rynek nowych lub znacząco ulepszonych produktów, procesów i usług.
Cel szczegółowy programu operacyjnego, który zrealizuje projekt
Budowa i kompleksowe wyposażenie nowoczesnego Centrum Innowacji oraz Badań Prozdrowotnej i Bezpiecznej Żywności Uniwersytetu Rolniczego, w ramach którego prowadzone będą zaawansowane badania w obszarze Inteligentnych Specjalizacji Województwa Małopolskiego (zgodnych z RSI WM) oraz w priorytetowych dziedzinach Krajowego Programu Badań.
Planowane efekty projektu
Głównym rezultatem projektu będzie utworzenie 5 nowych miejsc pracy, stworzenie warunków do efektywnej pracy naukowej i rozwoju kwalifikacji naukowych dla zespołów badawczych i kadry Uniwersytetu Rolniczego w liczbie 76 osób, wzmocnienie potencjału innowacyjnego, wdrożeniowego i konkurencyjności firm sektora rolno-spożywczego z regionu Małopolski i Polski Południowej, a docelowo i obszaru całego kraju.
Odbiorcy projektu
Oprócz Uniwersytetu Rolniczego, którego kadra naukowo-badawcza, studenci, doktoranci i in. -jako beneficjenta projektu - będą stanowić grupę bezpośrednich odbiorców infrastruktury, w projekcie wskazano następujące główne grupy odbiorców projektu w podziale na:
- przedsiębiorstwa - w ramach części gospodarczej Centrum, (sektor rolno-spożywczy i przetwórstwa żywności, produkcji opakowań, utylizowania odpadów, firmy farmaceutyczne, kosmetyczne, firmy inżynierskie w zakresie rozwiązań wodo i energooszczędnych i wiele innych).
- odbiorców instytucjonalnych i kadrę Uniwersytetu Rolniczego - w ramach części niegospodarczej (jednostki naukowe, platformy naukowo-przemysłowe, konsorcja badawcze, stowarzyszenia, związki branżowe, prasę specjalistyczną).
Ostateczną grupą docelową stanowić będą konsumenci żywności.
Główne obszary działalności badawczo-rozwojowej Centrum:
- nowe innowacyjne technologie produkcji i przetwórstwa żywności, które umożliwiają poprawę wartości odżywczej żywności, eliminację składników szkodliwych/toksycznych i alergenów
- nowe systemy pakowania, magazynowania i badania jakości żywności
- żywność ekologiczna i regionalna
- produkty projektowane o określonych cechach żywieniowych i zdrowotnych z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb konsumenta (żywność funkcjonalna oraz żywność specjalnego przeznaczenia medycznego),
- przetwarzanie odpadów pochodzących z przemysłu spożywczego
W dniu 7 października 2019 r., w trakcie uroczystej inauguracji roku akademickiego, Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie Prof. dr hab. inż. Włodzimierz Sady zawarł z Zarządem Województwa Małopolskiego umowę o dofinansowanie projektu: „Budowa Centrum Innowacji oraz Badań Prozdrowotnej i Bezpiecznej Żywności” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa 1 Gospodarka wiedzy, Działanie 1.1 Infrastruktura badawcza sektora nauki, z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
W ramach jednostki wydzielone zostały dwa obszary działalności naukowej – gospodarczy – nakierowany na współpracę z przemysłem rolno-spożywczym i komercjalizację wyników innowacyjnych badań oraz niegospodarczy – zajmujący się badaniami własnymi.
Oprócz linii pilotażowych wyposażenie laboratoriów w Centrum stanowią nowoczesne urządzenia analityczne pozwalające na dokładną, obiektywną i szybką analizę składu i właściwości produktów.
Oferta badawcza skierowana jest do podmiotów działających w sektorze rolno-spożywczym, a zwłaszcza producentów i przetwórców:
- Żywności ogólnego przeznaczenia żywieniowego (piekarnie, mleczarnie, zakłady przetwórstwa mięsnego, owocowo-warzywnego, dodatków do żywności, browary przemysłowe, regionalne i rzemieślnicze, wytwórnie wyrobów bezglutenowych, zakłady utylizacji i zagospodarowania odpadów, gospodarstwa ogrodnicze, firmy produkujące surowce i produkty żywnościowe z opcją przechowywania, zakłady produkcji wyrobów ekstrudowanych, zakłady zielarskie, produkcji soków i koncentratów spożywczych, wszystkie inne zakłady, w których w procesie technologicznym występuje czynność pakowania i automatycznego sterowania i in.);
- Żywności funkcjonalnej;
- Żywności prozdrowotnej, przeznaczenia medycznego, dietetycznej;
- Suplementów diety;
- Żywności tzw. wygodnej;
- Żywności minimalnie przetworzonej, ekologicznej, tradycyjnej, regionalnej
oraz:
- Producentów opakowań i systemów pakowania
- Przedsiębiorców z branży gospodarki odpadami, zajmujący się procesami odzysku i recyklingu.